Izvoljeno celotno vodstvo reda

gen-cap-2015Red manjših bratov, ki ga je ustanovil sv. Frančišek Asiški, vsakih 6 let obhaja generalni kapitelj, ko se zberejo provincialni ministri iz vseh provinc in drugih enot reda (98), predstavniki bratov neduhovnikov iz vseh konferenc reda (14) ter člani generalnega vodstva (10) s tajnikoma za evangelizacijo in misijone ter za vzgojo in študij. Na generalnem kapitlju sodeluje tudi več kot 30 sodelavcev, ki skrbijo za nemoten potek kapitlja (ekipa tajništva kapitlja, prevajalci, razlagalci, strokovnjaki za posamezna področja, redaktorji sklepnega dokumenta, predstavniki liturgične in logistične komisije). Na generalnem kapitlju se začrta smernice za delo in življenje bratov ter se izvoli novo vodstvo reda: generalnega ministra, generalnega vikarja in osem generalnih definitorjev.

Na nedeljo pred Gospodovim vnebohodom se tako v Assisiju pri Porciunkuli začeli že 188. generalni kapitelj, ki nosi naslov: Bratje in manjši. Dobrih 800 let od ustanovitve reda (1209) so bratje frančiškani pri Porciunkoli (t.j. cerkvici, kjer so začetki reda) obnovili svojo misijonsko zavzetost, pripravljeni srečati “nove uboge” današnjega časa in povečati svojo evangelizacijsko navdušenje, medverski in medkulturni dialog ter širitev miru.

novgenc058Iz naše Slovenske frančiškanske province sv. Križa se kapitlja udeležujejo kar trije bratje, saj sta poleg provincialnega ministra p. Marjana Čudna navzoča tudi br. Marijan Cvitak, ki je predstavnik bratov neduhovnikov iz Južnoslovanske konference in p. Viktor Papež, ki na kapitlju sodeluje kot strokovnjak za pravna vprašanja.

21. maja dopoldne so člani generalnega kapitlja volili generalnega ministra reda manjših bratov. Za to službo je bil za naslednjih šest let ponovno izvoljen dosedanji generalni minister br. Michael Anthony Perry. Rojen je bil v kraju Indianapolis (ZDA) 07.06.1954. Bil je provincialni minister province Presvetega Jezusovega Srca v ZDA, v provinci je deloval tudi v teološki vzgoji, v ponoviciaški formaciji, pri mednarodnem delu za pravičnost, mir in ohranjevanje stvarstva, deset let pa je deloval tudi v misijonih v Demokratični republiki Kongo. Od leta 2009 je bil generalni vikar reda in ob izpraznitvi mesta generalnega ministra je bil izvoljen za generalnega ministra in je vodil red do tega generalnega kapitlja. Potek volitev je vodil delegat svetega očeta, njegova eminenca kardinal Errazuriz Ossa, ki je podelil novoizvoljenemu pečat vsega reda manjših bratov. Br. Michael Anthony Perry je 120. naslednik sv. Frančiška. Do leta 2021 bo vodil skoraj 14.000 redovnikov reda manjših bratov, ki delujejo v 120 državah sveta.

novgen017Br. Julio César Bunader je bil v petek, 22. maja 2015, izvoljen za generalnega vikarja frančiškanskega reda. Rojen je bil leta 1961 v Mendozi (Argentina). Br. Julio je bil na prejšnjem generalnem kapitlju izvoljen za generalnega definitorja za latinskoameriško regijo, leta 2013 pa je prevzel službo vikarja reda. Noviciat je začel 05.03.1984, prve obljube je izrekel 27.02.1985, slovesne obljube pa 12.03.1988. V duhovnika je bil posvečen 01.05.1992. Prihaja iz province Vnebovzetja Device Marije iz Rio de la Plata v Argentini.

V vodstvu reda je poleg generalnega ministra in vikarja reda tudi osem definitorjev oz. svetovalcev. V soboto, 23. maja 2015 so za obdobje šestih let izbrali naslednje brate za generalne definitorje:

Evropsko področje pokrivajo trije generalni definitorji: br. Antonio Scabio iz Beneške province sv. Antona Padovanskega (Benetke, Italija), br. Ivan Sesar iz Hercegovske province Marijinega vnebovzetja (Mostar, BiH) in br. Lóránt Orosz iz Province Velike Gospe Madžarov (Budimpešta, Madžarska).

Latinskoameriško področje pokrivata dva generalna definitorja: br. Valmir Ramos iz Kustodije Presvetega Jezusovega Srca (Brazilija) in br. Ignacio Ceja iz Province sv. Frančiška in Jakoba (Zapopan, Mehika).

Za angleško govoreče področje je bil izvoljen br. Kevin Caoimhín Ó Laoide iz Irske province.

Afriko in Srednji Vzhod pokriva br. Nicodème Kibuzehose iz Province sv. Frančiška Asiškega (Nairobi, Kenija).

Azijo in Oceanijo predstavlja br. Lino Gregorio Redoblado iz Province sv. Petra Krstnika (Quezon City, Filipini).


V Assisiju, pri sv. Mariji Angelski pri Porciunkuli, je od 10. maja do 7. junija 2015 potekal 188. generalni kapitelj OFM. Geslo kapitlja je bilo: Bratje in manjši.

21. maja  dopoldne so provincialni ministri iz vseh provinc in drugih enot reda (98), predstavniki bratov neduhovnikov iz vseh konferenc reda (14) ter člani generalnega vodstva (10) s tajnikoma za evangelizacijo in misijone ter za vzgojo in študij, ki so bili zbrani na generalnem kapitlju, volili generalnega ministra reda manjših bratov. Za to službo je bil za naslednjih šest let ponovno izvoljen dosedanji generalni minister br. Michael Anthony Perry.

Potek volitev je vodil delegat svetega očeta, njegova eminenca kardinal Errazuriz Ossa, ki je podelil novoizvoljenemu pečat vsega reda manjših bratov.

Br. Michael Anthony Perry je 120. naslednik sv. Frančiška. Do leta 2021 bo vodil skoraj 14.000 redovnikov reda manjših bratov, ki delujejo v 120 državah sveta.

Dobrih 800 let od ustanovitve reda (1209) so bratje pri Porciunkoli (t.j. cerkvici, kjer so začetki Frančiškovega reda) obnovili svojo misijonsko zavzetost, pripravljeni srečati “nove uboge” današnjega časa in povečati svojo evangelizacijsko navdušenje, medverski in medkulturni dialog ter širitev miru.

Curriculum vitae
Provinca: Presveto Jezusovo Srce, ZDA
Rojen: 07.06.1954
Kraj rojstva: Indianapolis, ZDA
Noviciat: 25.06.1977
Prve obljube: 11.08.1978
Slovesne obljube: 10.10.1981
Posvečenje: 02.06.1984


fr-julio-bunader-aBr. Julio César Bunader je generalni vikar frančiškanskega reda. Izvoljen je bil v petek, 22. maja 2015.

Rojen je bil leta 1961 v Mendozi (Argentina). Br. Julio je bil do sedaj generalni definitor za latinskoameriško regijo. Noviciat je začel 05.03.1984, prve obljube je izrekel 27.02.1985, slovesne obljube pa 12.03.1988. V duhovnika je bil posvečen 01.05.1992. Prihaja iz province Vnebovzetja Device Marije iz Rio de la Plata v Argentini.


Generalni definitorji

V soboto, 23. maja 2015 so za obdobje šestih let izbrali naslednje brate za generalne definitorje:

Evropsko področje
br. Antonio Scabio OFM
OFM Provinca: Beneška provinca sv. Antona Padovanskega, Benetke, Italija
Rojen: 05.04.1965
Prve zaobljube: 08.09.1993
Slovesne zaobljube: 21.09.1997
Duhovniško posvečenje: 19.06.1999
Pred tem: provincialni minister in podpredsednik COMPI

br. Ivan Sesar OFM
OFM Provinca: Hercegovska provinca Marijinega vnebovzetja, Mostar, BiH
Rojen: 07.10.1967
Prve zaobljube: 15.07.1988
Slovesne zaobljube: 19.09.1992
Duhovniško posvečenje: 10.07.1994
Pred tem: profesor kanonskega prava na teološki fakulteti v Sarajevu

br. Lóránt Orosz OFM
OFM Provinca: Velika Gospa Madžarov, Budimpešta, Madžarska
Rojen: 04.09.1961
Prve zaobljube: 04.09.1988
Slovesne zaobljube: 21.09.1991
Duhovniško posvečenje: 28.05.2005
Pred tem: provincialni definitor, profesor filozofije

Latinskoameriško področje
br. Valmir Ramos OFM
OFM kustodija: Presveto Jezusovo Srce, Brazilija
Rojen: 31.05.1965
Prve zaobljube: 02.02.1990
Slovesne zaobljube: 30.04.1993
Duhovniško posvečenje: 28.01.1994
Pred tem: župnik in voditelj hiše sv. Klare v kraju Bebedouro, učitelj na teološkem tečaju v škofiji São José do Rio Preto

br. Ignacio Ceja OFM
OFM Provinca: Provinca sv. Frančiška in Jakoba, Zapopan, Mehika
Rojen: 31.08.1961
Prve zaobljube: 15.08.1982
Slovesne zaobljube: 10.04.1988
Duhovniško posvečenje: 06.07.1991
Pred tem: provincialni minister

Angleško govoreče področje:
br. Caoimhín Ó Laoide OFM
OFM Provinca: Irska provinca
Rojen: 17.11.1961
Prve zaobljube: 17.09.1980
Slovesne zaobljube: 11.08.1984
Duhovniško posvečenje: 27.3.1989
Pred tem: član stalnega sveta UFME

Afrika in Srednji Vzhod:
br. Nicodème Kibuzehose OFM
OFM Provinca: Provinca sv. Frančiška Asiškega, Nairobi, Kenija
Rojen: 09.10.1954
Prve zaobljube: 07.10.1984
Slovesne zaobljube: 27.12.1987
Duhovniško posvečenje: 31.07.1982
Pred tem: definitor

Azija in Oceanija:
br. Lino Gregorio Redoblado OFM
OFM Provinca: Provinca sv. Petra Krstnika, Quezon City, Filipini
Rojen: 25.05.1966
Prve zaobljube: 31.05.1988
Slovesne zaobljube: 23.05.1992
Duhovniško posvečenje: 22.10.1994
Pred tem: provincialni minister

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dan province 2015

ned Maj 31 , 2015
V sredo, 15. aprila 2015, se je na Sveti Gori odvil tradicionalni DAN PROVINCE. Zbrali smo se bratje iz vseh naših skupnosti. Med nami je bil tudi p. Stane Zore, ljubljanski nadškof in metropolit. Ob tem je nastal videoposnetek: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Y3PclXrXWKg[/youtube]

Morda vas zanima

  • Zazrti v Jezusa

  • Srečanje DUH ASSISIJA 2022

Najnovejši prispevki